FacebookTwitterLinkedIn

Samochody ciężarowe – jakie są najczęstsze usterki?


Samochody ciężarowe – jakie są najczęstsze usterki?

Usterka w samochodzie może przytrafić się niezależnie od tego, ile nasze auto ma lat. Jest to szczególnie uciążliwe, kiedy wykorzystujemy je do naszej pracy. W przypadku, w którym ciężarówka jest naszym codziennym, służbowym środkiem transportu powinniśmy mieć na uwadze, jakie elementy takiego pojazdu najczęściej ulegają awariom i przeprowadzać ich systematyczny przegląd. Chcesz wiedzieć, co najczęściej psuje się w ciężarówce? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Samochód ciężarowy – co, jak się popsuje?

Awarie samochodów to nasza codzienność. Wykorzystujemy je przecież każdego dnia, a nierzadko stanowią źródło naszego zarobku. Jeżeli samochód osobowy odmówi nam posłuszeństwa, zwykle wiemy co robić. Możemy zdecydować się na holowanie za pomocą lawety lub naprawę na miejscu wzywając pomoc drogową. 

 

W przypadku samochodu ciężarowego transportowanie go z miejsca awarii wygląda nieco inaczej. Holowanie TIR jest o wiele bardziej złożone i wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu oraz przestrzegania konkretnych przepisów, o czym pisaliśmy w jednym z naszych wcześniejszych artykułów. Jakie elementy ciężarówki najczęściej ulegają awarii i sprawiają, że musimy odwiedzić serwis TIR?

Awaria silnika w ciężarówce

Większość usterek dotyczących silnika ciężarówki jest związanych ze zbyt rzadką wymianą oleju lub wykorzystywaniem do tego celu produktów o niskiej jakości. Niewystarczającej klasy filtry wykorzystywane w układzie napędowym również mogą być powodem, dla którego będziemy musieli odwiedzić serwis ciężarówek. Jeżeli w naszej ciężarówce zaobserwowaliśmy spadek mocy lub nierówną pracę silnika możliwe, że awarii uległa pompa paliwa. 

Niesprawny układ kierowniczy lub hamulcowy – czy możemy ruszyć w drogę?

Zdarza się, że w wyniku zapowietrzenia układu hydraulicznego dojdzie do nieprawidłowego działania układu kierowniczego, a nawet jego całkowitej awarii. Jeżeli coś takiego przytrafi się naszej ciężarówce, definitywnie powinniśmy wezwać pomoc drogową, ponieważ poruszanie się takim pojazdem jest skrajnie niebezpieczne. Holowanie TIR z niesprawnym układem kierowniczym wymusza wykorzystanie specjalnego holownika, który będzie obsługiwany przez wykwalifikowanych pracowników.

 

Auta, zarówno te osobowe, jak i ciężarowe składają się z dwóch układów hamulcowych. W przypadku ich awarii również jesteśmy zmuszeni do wezwania sprawdzonej pomocy drogowej, która przeprowadzi holowanie TIR. Usterki układu hamulcowego spowodowane są przez uciekające z systemu powietrze, które uniemożliwia utrzymanie odpowiedniego poziomu ciśnienia w hamulcach.

Awaria układ elektroniki i elektryki TIRów

Elementem TIR, który zaliczamy do elektryki, jest między innymi akumulator. Nieprawidłowe funkcjonowanie tej części może być spowodowane zbyt niskim poziomem naładowania lub jego rdzewieniem. Serwis TIR będziemy musieli odwiedzić również w przypadku awarii alternatora lub w związku z zepsuciem się regulatora, odpowiedzialnego za właściwe napięcie.

Zużycie opon a problemy na drodze

Jeżeli chcemy bezpiecznie podróżować ciężarówką, powinniśmy zadbać o odpowiedni stan ogumienia. Ciągnik siodłowy wraz z naczepą osiąga imponującą wagę. Cały ten ciężar wywierany jest na opony. Jeżeli więc nie są one odpowiednio eksploatowane, a ich stan pozostawia wiele do życzenia, istnieje większe ryzyko “złapania gumy”. W przypadku wielkogabarytowego pojazdu o olbrzymiej masie, jakim jest TIR, takie zdarzenie na drodze może być naprawdę niebezpieczne. 

 

Problemy samochodów ciężarowych na trasie w ponad połowie przypadków związane są właśnie ze złym stanem opon, uniemożliwiającym dalszą podróż. Jeżeli bieżnik znajdujący się na ogumieniu naszego samochodu jest w złym stanie, możemy odczuwać znaczne problemy w prowadzeniu pojazdu. Zwykle jest za to odpowiedzialna woda opadowa, która podczas deszczu nie może wydostać się spod kół, zmniejszając ich przyczepność do podłoża. 

 

Jeżeli naszą ciężarówką przeprowadzamy dalekobieżne trasy do krajów, w których panują bardzo wysokie temperatury, również powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na stan naszych opon, ponieważ rozgrzany asfalt może doprowadzić do uszkodzenia ogumienia.

Zadzwoń do nas

+48 600 550 600