FacebookTwitterLinkedIn

Kiedy powinniśmy wezwać lawetę?


Kiedy powinniśmy wezwać lawetę?

Ciężko jest przewidzieć sytuacje, jakie mogą zdarzyć się na drodze. Nawet najlepszemu kierowcy zdarza się spowodować kolizję lub być jej uczestnikiem. Podczas niewielkiej stłuczki zwykle możemy kontynuować podróż, o ile podczas niej nie odnieśliśmy żadnego uszczerbku na zdrowiu. Zdarza się jednak, iż jest ona na tyle poważna, że nie możemy odjechać samodzielnie do docelowego miejsca naszej podróży. Kiedy powinniśmy wezwać lawetę? Odpowiadamy w artykule!

Holowanie za pomocą lawety – kiedy jest potrzebne?

W przypadku samochodów osobowych lub innych pojazdów o niewielkich gabarytach pomoc drogowa Białystok może być udzielana na kilka sposobów. W zależności od tego, jakim uszkodzeniom uległ nasz środek transportu, możemy wykorzystać różnego rodzaju hol. 

 

Jeżeli obydwa układy hamulcowe w pojeździe są sprawne, możemy holować go za pomocą linki. Jeżeli któryś z nich jest uszkodzony, jednak drugi działa bez zarzutu, wykorzystujemy sztywny hol. Co jednak zrobić, jeżeli układ kierowniczy lub układ hamulcowy jest całkowicie uszkodzony?

 

Taka sytuacja nie oznacza, że nie możemy odholować pojazdu. Niemniej, będziemy potrzebować fachowej pomocy profesjonalnej firmy, zapewniającej bezpieczne holowanie auta. Podczas udzielania pomocy drogowej zostanie wykorzystana autolaweta, która zapewnia najlepsze warunki transportu uszkodzonego samochodu. 

Wypadek a kolizja – kiedy potrzebna jest laweta, a kiedy policja?

Mimo że obydwa te pojęcia są często używane naprzemiennie, nie oznaczają tego samego. Kolizja jest zdarzeniem na drodze, na którego skutek uszkodzone zostały samochody, lub inne pojazdy, biorące w nim udział. O wypadku mówimy natomiast wtedy, gdy oprócz aut lub innych środków transportu, ucierpiały także osoby. 

 

Nie każde zdarzenie na drodze zobowiązuje nas do wezwania policji. Podczas kolizji nie mamy takiego obowiązku, a sprawy, związane z likwidacją szkody, kierowcy mogą uzgodnić między sobą. Są jednak pewne wyjątki. Jeżeli w trakcie powstawania kolizji, jeden z kierowców był pod wpływem alkoholu, nie miał ważnej polisy OC lub uciekł z miejsca zdarzenia, tak jak w podczas wypadku należy niezwłocznie powiadomić służby. Jeżeli jednak w trakcie kolizji nie wystąpił żaden z powyższych przykładów, prawdopodobnie wystarczy wezwanie lawety. 

Pomoc drogowa z wykorzystaniem lawety – dlaczego warto po nią zadzwonić?

Jak wspomnieliśmy we wcześniejszej części artykułu, zdarzają się sytuacje, w których nie możemy holować auta samodzielnie i musimy skorzystać z pomocy lawety. Nawet jeżeli wydaje nam się, że auto jest sprawne, nie możemy mieć stuprocentowej pewności, czy układ kierowniczy lub ten, odpowiadający za prawidłowe działanie hamulców nie uległ uszkodzeniu. Elementy umożliwiające sygnalizację również powinny być sprawne – za poruszanie się pojazdem, w którym światła nie działają tak, jak powinny, może on zostać zatrzymany przez policję. W takiej sytuacji funkcjonariusz ma prawo nałożyć na kierowcę karę w postaci mandatu. Podczas jakich innych zdarzeń będzie pomocna laweta?

 

Skorzystanie z pomocy drogowej, a konkretnie z lawety, będzie konieczne w przypadku, w którym samochód uległ awarii lub kolizji na autostradzie. W takiej sytuacji samodzielne holowanie pojazdu jest definitywnie zabronione i może być przeprowadzone tylko i wyłącznie przez profesjonalną pomoc drogową. 

 

Warto pamiętać, że pomoc drogowa jest udzielana przez specjalistów, którzy w bezpieczny sposób przetransportują pojazd w dogodne dla kierowcy miejsce. Nawet jeżeli po kolizji czujemy się dobrze, nie powinniśmy ryzykować, odbywając samodzielnie podróż. Może się bowiem okazać, że w wyniku szoku nie zauważymy zmiany w naszym stanie zdrowia, a w późniejszym czasie spostrzeżemy jakieś dolegliwości. Taki stan rzeczy stwarza sytuację potencjalnego zagrożenia na drodze, dlatego w przypadku kolizji warto skorzystać z profesjonalnej lawety.

Zadzwoń do nas

+48 600 550 600