FacebookTwitterLinkedIn

Nie tylko holowanie z drogi – Naprawa na drodze TIR


Nie tylko holowanie z drogi – Naprawa na drodze TIR

Mimo iż nie zdajemy sobie z tego na co dzień sprawy, firmy transportowe odgrywają niezwykle ważną rolę w naszym życiu. Każdego dnia kierowcy samochodów ciężarowych są odpowiedzialni za terminowe dostarczanie produktów nie tylko do hurtowni czy sklepów, ale również zakładów usługowych. Przerwanie łańcucha dostaw potrafi znacząco opóźnić funkcjonowanie przedsiębiorstw, co negatywnie wpływa nie tylko na właścicieli firm, ale także klientów. 

 

Nagła usterka na trasie może przysporzyć kierowcy wiele zbędnego stresu. Nie zawsze konieczne jest holowanie takiego pojazdu – czasem wystarczy przeprowadzenie serwisu auta na drodze. Jak wygląda taka usługa? Odpowiadamy. 

Serwis TIR na trasie – kiedy będzie potrzebny?

Awaria samochodu ciężarowego to nie tylko źródło niepotrzebnego niepokoju, ale również problem, z którym należy uporać się jak najszybciej, aby nie zaburzyć procesów logistycznych w firmie transportowej. W wielu przypadkach konieczne będzie holowanie TIR, chociaż zdarza się, że profesjonalny i szybko przeprowadzony serwis ciężarówki na trasie okaże się wystarczający. W jakich przypadkach możemy zdecydować się na takie rozwiązanie?

 

Niektóre usterki nie wymagają transportowania samochodu ciężarowego do warsztatu. Z częścią z nich jesteśmy w stanie uporać się, wzywając firmę zajmującą się pomocą drogową. W przypadku TIR nie zaleca się samodzielnego naprawiania pojazdu, przede wszystkim ze względu na duże gabaryty samochodu. Nawet najbardziej doświadczony kierowca może mieć problem z określeniem skali uszkodzeń oraz powagi sytuacji. 

 

Warto wezwać specjalistów, którzy podejmą się diagnostyki pojazdu oraz stwierdzą, czy możliwa jest naprawa awarii na trasie, czy też konieczne będzie holowanie TIR do warsztatu. Nie każda awaria samochodu ciężarowego zmusza nas do udania się do warsztatu. Części z nich możemy pozbyć się jeszcze na drodze, co umożliwi nam dalsze przebywanie zaplanowanej trasy. 

Mobilna diagnostyka komputerowa samochodu ciężarowego

Do przeprowadzenia sprawnej, a przede wszystkim skutecznej naprawy TIR na drodze, konieczne jest wykonanie diagnostyki komputerowej pojazdu. Umożliwia ona szybkie wykrycie przyczyny awarii oraz zaplanowanie działań, mających na celu wyeliminowanie usterki. Dzięki podłączeniu systemu pokładowego, znajdującego się w samochodzie ciężarowym do zewnętrznego laptopa, możemy zlokalizować listę błędów, odpowiedzialnych za nieprawidłowe funkcjonowanie auta. 

 

Jeżeli system pokazuje awarię możliwą do naprawienia na drodze, nie ma konieczności holowania TIR do warsztatu. Wymiana płynów, paska klinowego w samochodzie ciężarowym czy usunięcie drobnych usterek związanych z układem hamulcowym jest możliwe jeszcze na trasie. Wykwalifikowani pracownicy pomocy drogowej szybko i bezpiecznie wyeliminują nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem auta, a w razie potrzeby od razu odholują je do stacjonarnego serwisu TIR. 

Holowanie samochodu ciężarowego – czy możemy wykonać je samodzielnie?

Nawet w przypadku, gdy do dyspozycji mamy inny, sprawny samochód ciężarowy, nie możemy podjąć się samodzielnego holowania TIR. Transportowanie niesprawnej ciężarówki może odbywać się tylko i wyłącznie za pomocą specjalnie przystosowanego do tego celu holownika. Taki pojazd nie tylko jest odpowiednio oznakowany, ale również posiada wyposażenie, które umożliwia bezpieczne holowanie TIR, zgodne z obowiązującymi przepisami. 

 

Do przetransportowania ciężarówki, która uległa awarii, konieczne jest posiadanie stosownych uprawnień oraz przejście właściwych szkoleń. Samodzielne holowanie TIR, w przypadku osób niedoświadczonych, nie tylko stwarza zagrożenie dla nich samych, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. 

Wymiana koła w ciężarówce – czy warto dzwonić po pomoc drogową?

Usterki związane z ogumieniem samochodu ciężarowego są częstym powodem unieruchomienia takiego auta, o czym wspominaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów. W przypadku pojazdów wielkogabarytowych zmiana uszkodzonej opony w pojedynkę może być trudna. Jeżeli chcemy uniknąć późniejszych komplikacji związanych z nieprawidłową wymianą ogumienia, powinniśmy zadzwonić po pomoc drogową.

Zadzwoń do nas

+48 600 550 600