FacebookTwitterLinkedIn

Pojazdy wielkogabarytowe – dla nas to pestka


Pojazdy wielkogabarytowe – dla nas to pestka

O ile samochody osobowe dla większości z nas są chlebem powszednim, tak pojazdy wielkogabarytowe wciąż skrywają mnóstwo tajemnic. Wiele osób chciałoby zacząć wykorzystywać takie auta w swojej pracy, jednak nie są pewne, co dokładnie się z tym wiąże. Między wyżej wymienionymi przez nas pojazdami istnieje wiele różnic, jednak mają one również elementy wspólne. W naszym dzisiejszym artykule odczarujemy nieco samochody wielkogabarytowe oraz poruszymy najważniejsze kwestie związane z nimi.

Pojazd wielkogabarytowy a samochód osobowy – jakie są różnice?

Auta wielkogabarytowe oraz samochody osobowe różnią się pod wieloma względami. Jedną z nich jest udzielanie pomocy drogowej. Holowanie TIR różni się znacząco od transportowania uszkodzonej osobówki. W tym miejscu warto zaznaczyć również, że istnieje różnica pomiędzy samochodem ciężarowym a ciągnikiem siodłowym. Obydwu pojęć używa się często jako synonimów. W mowie potocznej nie robi to większej różnicy, jednak w przypadku dopełniania różnego rodzaju formalności warto rozgraniczać te dwie nazwy.

 

Zacznijmy od samochodu osobowego. Jest to pojazd, którego konstrukcja umożliwia przewożenie nie więcej niż 9 osób. Ponadto, charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, w porównaniu do samochodów ciężarowych. Jego dopuszczalna masa całkowita (DMC) nie przekracza 3500 kg. Do poruszania się autem osobowym w Polsce wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii B. 

 

Samochód ciężarowy oraz ciągnik siodłowy są pojazdami o bardzo dużych gabarytach. Niemniej występuje pomiędzy nimi kilka znaczących różnic. Najistotniejszą jest konstrukcja obydwu pojazdów. Skrzynia ładunkowa samochodu ciężarowego jest nierozłącznie powiązana z kabiną kierowcy, natomiast do ciągnika siodłowego mocuje się naczepę, a elementy tego zestawu nie są na stałe ze sobą powiązane. Ponadto, ciągnik siodłowy jest o wiele bardziej zwrotny, co ułatwia wykonywanie manewrów z dużymi ładunkami. 

Samochody wielkogabarytowe – jakie prawo jazdy jest potrzebne?

Nie tylko elementy konstrukcji pojazdów różnią samochody ciężarowe i ciągniki siodłowe. W przypadku takich aut inne będą również uprawnienia dające możliwość prowadzenia ich zgodnie z obowiązującymi przepisami. W przypadku samochodów ciężarowych kierowca powinien posiadać prawo jazdy kategorii B, a następnie zdać egzamin na kategorię C. Ponadto taka osoba musi mieć ukończone 21 lat.

 

Jeżeli chcemy prowadzić ciągnik siodłowy z naczepą, oprócz prawa jazdy kategorii B powinniśmy uzyskać pozytywny wynik egzaminu kategorii C+E. Tak jak w przypadku samochodu ciężarowego kierowca TIR musi ukończyć 21 lat, jednak kurs może rozpocząć już na 3 miesiące przed urodzinami. 

Holownik TIR – kiedy go wykorzystywać?

Jak wspomnieliśmy we wcześniejszej części artykułu, holowanie TIR oraz samochodów ciężarowych i transport uszkodzonego samochodu osobowego nie wyglądają tak samo. W przypadku pojazdów wielkogabarytowych będziemy wykorzystywać specjalny holownik, dostosowany do dużych rozmiarów tego typu aut, dzięki któremu możliwe jest przewiezienie ich do serwisu lub w wybrane przez kierowcę miejsce. 

 

Samochody osobowe, w zależności od stopnia ich uszkodzenia możemy holować na różne sposoby. W przypadku, kiedy awarii nie uległ system kierowniczy lub hamulcowy możemy, użyć linki. Jeżeli chcemy przetransportować samochód osobowy, który uległ awarii, za pomocą sztywnego holu, chociaż jeden z dwóch układów hamulcowych musi być sprawny. W sytuacji, w której nie możemy zastosować żadnego z wyżej wymienionych sposobów holowania, konieczne będzie wykorzystanie lawety. 

Kto może prowadzić holownik?

Transportowanie pojazdu wielkogabarytowego za pomocą specjalnego holownika, wymaga posiadania odpowiednich uprawnień. Kierowcy przeprowadzającemu interwencję nie wystarczy prawo jazdy kategorii B, ponieważ holownik jest pojazdem o znacznych rozmiarach oraz dużej dopuszczalnej masie całkowitej. 

 

Z tego względu, tak jak w przypadku TIR, osoba udzielająca pomocy drogowej samochodom wielkogabarytowym powinna posiadać prawo jazdy kategorii C+E. Ponadto, doświadczone i profesjonalne firmy, świadczące usługi z zakresu pomocy drogowej, dbają o to, aby ich pracownicy brali udział w szkoleniach, które dodatkowo usprawniają ich pracę.

Zadzwoń do nas

+48 600 550 600