Głównymi czynnikami, jakie odróżniają samochody ciężarowe od aut osobowych, są ich rozmiary oraz dopuszczalna masa całkowita. Kierowcy samochodów wielkogabarytowych, chcący być uczestnikami ruchu drogowego, powinni posiadać odpowiednie uprawnienia. Również holowanie takich pojazdów wygląda nieco inaczej. Jakie wymogi obowiązują podczas pomocy drogowej, jaką jest holowanie TIR oraz jak przebiega cały ten proces? Wszystkich tych informacji dowiesz się z naszego artykułu.
Holowanie samochodu ciężarowego – najważniejsze informacje
Ogólne przepisy, dotyczące holowania pojazdów, określa ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym, a dokładnie art. 31. To właśnie z tego dokumentu dowiemy się, jakie są wymagania podczas transportowania pojazdu za pomocą innego auta, jakie ograniczenia towarzyszą podczas tej czynności, jaki powinien być stan techniczny pojazdu, aby zastosować konkretne techniki i ostatecznie, jakie są przeciwwskazania do holowania.
Holowanie TIR jest jednym z trudniejszych rodzajów pomocy drogowej. Dzieje się tak, między innymi dlatego, że samochody ciężarowe mają bardzo dużą dopuszczalną masę całkowitą, a co za tym idzie, nie mogą być transportowane w ten sam sposób, w jaki byłyby holowane, np. samochody osobowe. Aby podołać takiemu zadaniu, holownik musi mieć większą DMC niż pojazd wymagający udzielenia pomocy drogowej.
Jak wspomnieliśmy w poprzedniej części artykułu, holowanie TIR jest czynnością, której towarzyszy wiele ograniczeń. Pomoc drogowa, polegająca na przetransportowaniu samochodu ciężarowego w inne miejsce nie może odbywać się, między innymi, na autostradach, chyba że do tego celu zostanie wykorzystany specjalistyczny holownik, obsługiwany przez profesjonalnego kierowcę. Jeżeli w pojeździe układ kierowniczy lub hamulcowy nie jest sprawny, konieczne będzie wezwanie lawety, przeznaczonej do holowania aut wielkogabarytowych.
Holowanie ciężarówki – podstawowe zasady
Podstawowe zasady dotyczące holowania TIR, wynikające z ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym, są takie same, jak w przypadku samochodów osobowych. Zarówno w terenie zabudowanym, jak i poza nim należy zachować szczególną ostrożność podczas holowania. Prędkość, z jaką można transportować ciężarówkę, powinna wynosić, dla terenu zabudowanego maksymalnie 30 km/h, w innych przypadkach – 60 km/h. Należy również podkreślić, że dopuszczalna masa całkowita holownika powinna być większa niż pojazdu, który uległ awarii.
Kolejny raz należy zaznaczyć również, że holowanie TIR wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Profesjonalna firma, posiadająca ugruntowaną pozycję na rynku, która dysponuje wyspecjalizowaną kadrą pracowniczą, z pewnością będzie potrafiła dostosować się do tego wymogu. Flota wykorzystywana podczas procesu, jakim jest holowanie ciężarówek, również nie są bez znaczenia. Tego typu czynności wymagają zastosowania odpowiednich pojazdów, które spełniają wszelkie standardy bezpieczeństwa.
Holowanie aut wielkogabarytowych – jak zadbać o bezpieczeństwo?
Podstawowe zasady bezpieczeństwa obowiązują nie tylko podczas kierowania pojazdami, ale również w trakcie ich transportowania z powodu wypadku, kolizji lub awarii. W przypadku, w którym doszło do przewrócenia lub wpadnięcia do rowu auta o dużych gabarytach, konieczne powinniśmy skorzystać ze specjalnego wysięgnika, który umożliwi ustawienie pojazdu w odpowiedniej pozycji.
Holowanie samochodu ciężarowego może przebiegać tylko i wyłącznie przy użyciu sztywnego holu lub lawety, które zapewnią odpowiednią stabilizację podczas transportu. Niezwykle istotne jest również zachowanie odpowiedniej odległości. Hol wykorzystany do udzielania pomocy powinien mieć odpowiednią długość, nieprzekraczającą 3 m.
Ważne jest także prawidłowe oznakowanie holowanego auta. Tak jak w przypadku większości pojazdów (z wyjątkiem motocykla), na holowanym samochodzie należy umieścić odblaskowy trójkąt ostrzegawczy, który dodatkowo zwiększy widoczność zespołu pojazdów podczas interwencji. Holowanie ciągnika siodłowego z naczepą należy podzielić na dwa etapy. Zgodnie z obowiązującym prawem nie można transportować ich razem.