Wyposażenie pomocy drogowej – co powinna mieć laweta? - Motofirma
FacebookTwitterLinkedIn

Wyposażenie pomocy drogowej – co powinna mieć laweta?


Wyposażenie pomocy drogowej – co powinna mieć laweta?

Są elementy wyposażenia samochodu, który każdy kierowca musi mieć w swoim aucie. Należą do nich, między innymi, trójkąt ostrzegawczy i gaśnica, choć prawdopodobnie każdy z nas zgodzi się z tym, że dobrze wyposażona apteczka powinna zagościć w każdym pojeździe. Jak sprawa wygląda w przypadku pomocy drogowej? Co powinno znajdować się w takim aucie, aby mógł zgodnie z prawem poruszać się po drodze? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Co powinna mieć dobrze wyposażona laweta?

Każda osoba kierująca autem spotyka trudne sytuacje na swojej drodze. Wielu z nas w swojej samochodowej karierze musiało skorzystać z usług lawety. Jednak, aby pomoc drogowa Białystok mogła bezpiecznie wybawić kierowcę z opresji, powinna zawierać odpowiednie wyposażenie. Zasady dopuszczające taki pojazd do ruchu określa rozporządzenie dotyczące warunków technicznych pojazdu i zakresu jego wykorzystania, opracowane przez Ministerstwo Infrastruktury. Rozdział 9 tego dokumentu jasno opisuje, co powinna posiadać pomoc drogowa, aby świadczyć swoje usługi zgodnie z prawem. 

 

W rozporządzeniu znajdziemy zapis o tym, że pomoc drogowa powinna być odznaczona w odpowiedni, widoczny sposób. Do tego celu służy właściwy sygnał świetlny, który pomaga kierowcom odróżnić ją od innych pojazdów, jednak nie powinien ich oślepiać. Oświetlenie to powinno mieć żółtą barwę, a zasięg jego świecenia musi wynosić co najmniej 150 metrów. Mimo że pomoc drogowa świadczy swego rodzaju usługi ratunkowe, nie jest pojazdem uprzywilejowanym, a co za tym idzie, nie mamy obowiązku udzielać jej bezwzględnego pierwszeństwa, jak to jest w przypadku, np. ambulansu. 

Czym laweta różni się od innych pojazdów?

Podstawowe elementy lawety nie odbiegają znacząco od tych, które posiadają inne auta, poruszające się po drogach. Oczywiste jest, że w jej skład wchodzą takie komponenty jak, koła, silnik, kabina kierowcy czy nadwozie. Ten ostatni element musi być jednak odpowiednio dostosowany, w taki sposób, aby mógł transportować samochody, które brały udział w kolizji czy wypadku. Kolejnymi ważnymi, szczegółami, którymi od innych pojazdów różni się laweta, jest hol, wcześniej wspomniane oświetlenie ostrzegawcze oraz specjalny zestaw świateł. Elementy znajdujące się poza pojazdem powinny być oznakowane we właściwy sposób za pomocą biało-czerwonych pasów. 

 

W zależności od stopnia uszkodzenia pojazdu autoholowanie może wyglądać w różny sposób. Za pomocą holu giętkiego pomoc drogowa transportuje motocykle, które uległy kolizji. W przypadku aut, w których uszkodzeniu uległ tylko jeden z hamulców, a drugi jest sprawny, do holowania wykorzystuje się hol sztywny. Jeżeli obydwa hamulce oraz system kierowniczy są niesprawne, powinniśmy transportować w pełni unieruchomiony pojazd. Właśnie do tego celu służy laweta, do której samochód musi być odpowiednio przymocowany. 

Legalne holowanie auta lawetą – jakie uprawnienia są potrzebne?

Jeżeli chcemy, aby pomoc drogowa przebiegała bezpiecznie i zgodnie z prawem, kierowca lawety powinien posiadać stosowne uprawnienia. Zdecydowanie, jedną z najpopularniejszych kategorii prawa jazdy jest ta, oznaczona literą B. Jest to uprawnienie, które umożliwia legalne kierowanie zestawem pojazdów, którego dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3500 kilogramów. Warto wziąć jednak pod uwagę fakt, że niektóre auta typu SUV mogą ważyć ponad 2000 kilogramów. W przypadku lżejszych aut prawdopodobnie wystarczy prawo jazdy kategorii B. Niemniej kategoria C1 umożliwia transport cięższych samochodów osobowych. 

 

Oprócz stosownych uprawnień, jakie powinien mieć kierowca lawety lub autolawety, musimy pamiętać o tym, że pojazdy te również muszą spełniać odpowiednie wymogi. Konieczne jest uzyskanie zaświadczenia, wystawianego przez stację kontroli pojazdów. W przypadku lawety, zarówno pojazd, jak i przyczepa muszą być w pełni sprawne technicznie. Bardzo ważne jest, aby laweta lub autolaweta były sprawne. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko związane z transportem innych samochodów oraz unikniemy awarii pojazdu pomocy drogowej.

Zadzwoń do nas

+48 600 550 600