FacebookTwitterLinkedIn

Wezwanie lawety po stłuczce – kto ponosi koszt?


Wezwanie lawety po stłuczce – kto ponosi koszt?

Stłuczka. Każdy, kto brał udział w kolizji drogowej, wie, że jest to dodatkowe źródło stresu. Czasami wina kierowcy, biorącego udział w zdarzeniu jest oczywista, jednak może być tak, że ciężko jest ustalić przebieg zdarzeń, a co za tym idzie, winnego. Takie sytuacje mogą przytrafić się każdemu z nas, jednak najważniejsze jest zachowanie względnego spokoju. Jeżeli pojazd po stłuczce nie nadaje się do dalszej drogi, konieczne będzie wezwanie lawety. Kto płaci za pomoc drogową w przypadku stłuczki? Odpowiadamy w artykule!

Stłuczka na drodze – kiedy laweta będzie potrzebna?

Nie każda stłuczka wymaga wezwania lawety. Zdarza się jednak, że pomoc drogowa Białystok będzie niezbędna. Nawet wybitni kierowcy, którzy nigdy nie brali udziału w takim zdarzeniu, powinni wiedzieć, kiedy mogą oddalić się samodzielnie z miejsca kolizji, a kiedy będą musieli zadzwonić po autopomoc. Warto przypomnieć również, że istnieją różne sposoby na autoholowanie, które są dostosowane do stopnia uszkodzenia pojazdu. 

 

Jeżeli pojazd nie jest uszkodzony w dużym stopniu, ma sprawny układ kierowniczy i hamulcowy, a kolizja nie wpływa na jego widoczność (działające światła), możemy przetransportować go za pomocą linki holowniczej. W przypadku, w którym uszkodzony jest tylko jeden układ hamulcowy, jednak układ kierowniczy działa, powinniśmy wykorzystać sztywny hol. Jeżeli jednak obydwa hamulce lub układ kierowniczy jest uszkodzony, konieczne będzie wezwanie lawety. 

Autolaweta – kto pokrywa koszty podczas stłuczki?

Kolizja jest zdarzeniem z udziałem dwóch lub więcej pojazdów. To, kto w takim przypadku pokrywa koszty wezwania lawety, zależy od wielu czynników. Kupując ubezpieczenie samochodu OC, masz możliwość dopłacenia do dodatkowej usługi, jaką jest assistance. Działa ona na różnych, często bardzo korzystnych zasadach, jednak decydując się na nią, warto sprawdzić jaki minimalny limit kilometrów od miejsca zamieszkania jest zastosowany. 

 

Jeżeli kierowca jest sprawcą kolizji, ale posiada ubezpieczenie assistance, nie musi przejmować się kosztami wezwania lawety, o ile miejsce zdarzenia mieści się w zakresie franszyzy kilometrowej. Problem pojawia się, kiedy stłuczka powstała z jego winy, jednak nie może on skorzystać z pomocy drogowej w ramach swojej polisy ubezpieczeniowej. Jeżeli kolizja uniemożliwia mu samodzielną, dalszą podróż, musi on sam pokryć koszt, związany z wezwaniem lawety. 

Nie jesteś sprawcą kolizji? Kto zapłaci za wezwanie lawety?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będąc uważnymi na drodze, nie spowodujemy stłuczki. Nie wyklucza to jednak faktu, że będziemy jej uczestnikami. W przypadku, kiedy nasza polisa ubezpieczeniowa jest rozszerzona o usługę, jaką jest darmowe holowanie, tak jak w poprzednim przypadku, nie musimy martwić się o przetransportowanie naszego auta za pomocą lawety. Co zrobić, jeśli nasza polisa zawiera w sobie usługi assistance, jednak jesteśmy poszkodowani w związku z kolizją?

 

Jeżeli nasze auto jest uszkodzone w stopniu uniemożliwiającym dalszą podróż konieczna będzie laweta. W momencie, w którym nie spowodowaliśmy stłuczki, jednak nie posiadamy ubezpieczenia assistance, koszt, jakim obciąży nas pomoc drogowa, zostanie uregulowany z polisy OC sprawcy. Jeżeli musimy kontynuować naszą podróż, np. w celach służbowych, prawdopodobnie będziemy mogli skorzystać również z wynajmu samochodu zastępczego. Ta usługa także nie będzie wiązała się z dodatkowymi kosztami, ponieważ zostanie opłacona z OC drugiego kierowcy. 

Koszty lawety

Pomoc drogowa nie zawsze wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jak wspomnieliśmy we wcześniejszej części artykułu, występują przypadki, w których za wezwanie lawety nie zapłacimy ani grosza. Jeżeli jednak nasza sytuacja nie klasyfikuje się do żadnego z podanych przykładów, będziemy zmuszeni zapłacić za autoholowanie za pomocą lawety. Ile kosztuje taka usługa?

 

Koszt wezwania lawety w dużej mierze zależy od tego, w jakim mieście się znajdujemy. Ceny w mniejszych miejscowościach prawdopodobnie będą niższe niż w tych, z dużą liczbą mieszkańców. W niektórych miejscach cena za holowanie auta w terenie miejskim zaczyna się od 100 zł. Należy jednak pamiętać, że koszt zależy również od liczby kilometrów, jakie musimy pokonać, aby znaleźć się w miejscu docelowym. Niezależnie od dystansu, warto skorzystać z usług sprawdzonej firmy holowniczej.

Zadzwoń do nas

+48 600 550 600