Jakie potrzebne są uprawnienia do holowania dużych gabarytów? - Motofirma
FacebookTwitterLinkedIn

Jakie potrzebne są uprawnienia do holowania dużych gabarytów?


Jakie potrzebne są uprawnienia do holowania dużych gabarytów?

Holowanie aut to niezwykle odpowiedzialne zadanie, które nie tylko wymaga posiadania odpowiednich umiejętności i uprawnień, ale również właściwego sprzętu. Z tego względu lepiej nie decydować się na samodzielne transportowanie pojazdu, w szczególności, jeśli jest uszkodzony. Jeszcze większym wyzwaniem może okazać się holowanie dużych gabarytów. Jakie uprawnienia są do tego potrzebne oraz jak przebiega ten proces? Zapoznaj się z naszym artykułem!

Holowanie aut ciężarowych – jakie trzeba mieć uprawnienia?

Samochody ciężarowe są pojazdami o dużych gabarytach. Z tego względu holowanie TIR może być wykonywane tylko i wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem również holownik musi spełniać konkretne wymagania. Jednym z nich jest jego odpowiednia masa własna – powinna być ona większa niż DMC pojazdu holowanego.

 

Jednym z popularniejszych rodzajów uprawnień jest prawo jazdy kategorii B, umożliwiające prowadzenie pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3500 kg lub zespołu pojazdów, którego DMC nie jest wyższa niż 4250 kg, pod warunkiem, że mówimy o zespole, w którego skład wchodzi przyczepa lekka, której waga nie przekracza 750 kg.

 

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym jasno wskazuje, że pojazd holujący nie może posiadać naczepy bądź przyczepy. Z tego względu, jeśli chcemy odholować inny pojazd za pomocą samochodu osobowego, jego masa własna nie może przekraczać 3500 kg oraz nie może być większa niż DMC naszego auta.

 

Holowanie pojazdów ciężarowych wymaga od osoby, podejmującej się tego zadania, dodatkowych uprawnień do prowadzenia pojazdów. Osoba poruszająca się holownikiem przeznaczonym do transportowania aut wielkogabarytowych oprócz dużego doświadczenia w kierowaniu pojazdami, musi posiadać prawo jazdy kategorii C+E.

Holowanie przyczepy – najważniejsze informacje

Jeżeli chcemy wybrać się na wakacje z przyczepą kempingową, możemy, ale nie musimy, posiadać dodatkowe uprawnienia. Jeżeli DMC całego zestawu, w którego skład wchodzi przyczepa lekka, wynosi mniej niż 4250 kg, kierowca poruszający się nim nie musi posiadać żadnych dodatkowych uprawnień. Jeżeli jednak wybierzemy cięższą przyczepę, możliwe, że będziemy musieli wyposażyć się w dodatkowe dokumenty.

 

Jak wspomnieliśmy we wcześniejszej części artykułu, legalne transportowanie zespołu o masie nieprzekraczającej 4250 kg, składającego się z samochodu osobowego oraz przyczepy do 750 kg, możliwe jest, jeżeli kierowca posiada prawo jazdy kategorii B. Jeżeli transportujemy inną przyczepę niż lekka (np. o wadze 1300 kg), konieczny będzie kod 96. W przypadku, w którym DMC całego zestawu przekracza 4250 kg, kierowca powinien posiadać prawo jazdy kategorii B+E.

Jak przebiega holowanie dużych gabarytów?

Holowanie samochodu ciężarowego jest możliwie tylko i wyłącznie z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Zgodnie z wcześniej przedstawionymi przez nas zasadami, wynikającymi z ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym, holowanie TIR może być przeprowadzone tylko za pomocą innego samochodu ciężarowego.

 

Podczas takiej interwencji stosuje się specjalne holowniki, które spełniają wszelkie obowiązujące standardy, dzięki czemu holowanie przebiega nie tylko zgodnie z prawem, ale przede wszystkim bezpiecznie.

 

Zdarza się, że pomoc drogowa w wypadkach z udziałem samochodów ciężarowych jest o wiele bardziej skomplikowana niż mogłaby się wydawać. Jeżeli dojdzie do przewrócenia pojazdu lub jego utknięcia w rowie, konieczne jest wykorzystanie specjalnego podnośnika, dzięki któremu możliwe jest ponowne ustawienie auta.

 

Z racji ogromnej masy samochodu, podczas holowania TIR konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności, aby czynność ta nie stwarzała zagrożenia innym osobom oraz pojazdom, znajdującym się w bliskiej okolicy.

 

W takiej sytuacji niezwykle ważny jest również stan techniczny holownika. Korzystanie z usług firm, które posiadają przestarzałą flotę, nie tylko może wiązać się z niepowodzeniem podczas udzielania pomocy drogowej, ale również jest czynnikiem, stanowiącym realne zagrożenie dla życia i zdrowia uczestników interwencji.

Zadzwoń do nas

+48 600 550 600